Idealne przekąski do kawy

Idealne przekąski do kawy

Idealnym dodatkiem do intensywnie pachnącej kawy są pyszne przekąski. Aromatyczny napój plus małe co nieco to znakomity sposób na poczęstunek dla gości. Kawa z ciastkiem może stanowić także główny punkt krótkiej przerwy na odpoczynek. Niewielki przysmak pozwoli zarówno naładować energią, jak i dostarczyć chwili przyjemności. Czym jednak byłaby kawa podana w przeciętnym anturażu? Kolejnym, zwykłym napojem. Dlatego tak ważne, aby taką chwilą delektować się w jak najpełniejszy, elegancki sposób. Do tego niezbędny będzie serwis kawowy, który ułatwi nam serwowanie “czarnego złota”.

Czym jest serwis kawowy?

Serwisem kawowym określa się komplet naczyń i akcesoriów, przeznaczonych do podawania kawy w urokliwym stylu. Najczęściej będzie to sporej wielkości imbryk, który (w zależności od rodzaju serwisu) pomieści napar dla kilku bądź kilkunastu osób. Komplet do picia kawy to także cukiernica, mlecznik oraz kilka sztuk filiżanek, obowiązkowo z wygodnymi podstawkami lub spodkami. W niektórych typach serwisów dodaje się także talerzyk, który według zasad savoir-vivre znajdzie się tuż pod spodkiem z naczyniem. Podstawka sprawdzi się wówczas, gdy do kawy będziemy chcieli przekąsić coś dobrego. Serwisy kawowe stanowią wzór elegancji i szyku – można spotkać zarówno komplety zdobione, wielokolorowe, jak i najbardziej klasyczne białe. Wśród elementów wchodzących w skład podstawowego zestawu wyróżnia się:

  • dzbanek do kawy (imbryk) o pojemności 0,5 litra i większej;
  • mlecznik na kilkaset mililitrów płynu;
  • podstawki pod filiżanki (spodki);
  • kilka sztuk filiżanek;
  • talerzyki deserowe;
  • cukiernica.

Złożoność i wielkość zestawu jest kwestią indywidualną. Spotkać można serwisy dla dwóch osób, a także duże zestawy dla kilkudziesięciu gości. Sami musimy określić swoje potrzeby pamiętając jednak, że warto mieć kilka sztuk filiżanek w zapasie – to przede wszystkim ich liczba determinuje wielkość serwisu. Warto dobrać również inne elementy, które nie stanowią części serwisu, jednakże mogą okazać się bardzo przydatne. Mowa o maselniczce, kieliszkach do jaj, czy osobnych naczyń i podstawek do słodkich dodatków. Tego typu dodatki sprawdzą się np. przy porannej kawie do śniadania, czy przy serwowaniu popołudniowego deseru do gorącego napoju.

Dlaczego serwis kawowy dobrze współgra z poczęstunkiem?

Wystarczy sobie wyobrazić, jak wyglądałoby podanie deseru, czy też ciasteczek, gdyby na stole znajdywałyby się tylko kubki z kawą. Nie dość, że byłoby zbyt skromnie, to w dodatku brakowałoby ciekawych akcentów. Rozstawienie serwisu kawowego, dopasowanego do aranżacji pokoju, kuchni, czy innego pomieszczenia, w którym przyjmujemy gości, robi różnicę. Najlepiej prezentują się te wykonane z porcelany – są ponadczasowe, nie nudzą się i dopasowują się do każdego wystroju. Niewielkie, dystyngowane naczynia sprawią, że nawet spontaniczna wizyta rodziny nie wywoła jakiegokolwiek problemu. Wówczas wyciągamy nasz komplet do kawy, rozstawiamy go na tacy, bądź umiejscawiamy bezpośrednio na blacie i voilà – gotowe. Tuż obok kładziemy talerz z ciastem, bądź przydzielamy salaterki z lodami dla każdego obecnego. Tak naprawdę niewielkim kosztem, a co najważniejsze, niedużym wysiłkiem jesteśmy w stanie w elegancki sposób podać ulubiony napój babć, cioć, czy wujków.

Jakie przekąski sprawdzą się idealnie do kawy?

Dodatki do kawy potrafią urozmaicić chwile spędzone na degustowaniu napoju. Wyróżnić można dwie grupy słodkich dopełnień. Pierwsza z nich dotyczy smacznych i wyjątkowo ładnych ozdób: sosów, posypek, kremów, aplikowanych bezpośrednio do kawy. Pyszny sos toffi i posypka czekoladowa przemieni tradycyjną kawę w wykwintny deser. Sosiki możemy zaaplikować jeszcze przed podaniem, bądź pozostawić tę kwestię gościom. W tym drugim przypadku, jako pojemniczek na słodki płyn, idealnie sprawdzi się mlecznik będący częścią serwisu kawowego. Kolejna grupa słodkości do kawy to przekąski, takie jak ciasteczka, lody lub rogaliki, podawane osobno do kawy. Rzecz jasna, jedna alternatywa nie wyklucza drugiej, jednakże warto uważać, żeby nie przesłodzić gościom zbytnio takiej wizyty.

 

Dodaj komentarz