Czy należy mi się posiłek regeneracyjny od pracodawcy?

Czy należy mi się posiłek regeneracyjny od pracodawcy?

 

Według przepisów prawa pracy pracodawca jest zobowiązany w pewnych ściśle określonych przypadkach zapewnić pracownikowi posiłki regeneracyjne. Czym one tak naprawdę są? Kiedy i komu przysługuje posiłek regeneracyjny? Jakie przykładowe potrawy możesz otrzymać od pracodawcy w ramach posiłku regeneracyjnego? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Posiłek regeneracyjny – podstawa prawna

Istnieją aż trzy dokumenty, które mówią o obowiązku pracodawcy zapewnienia swoim pracownikom napojów i posiłków regeneracyjnych. Należą do nich:

  • Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz.U.z 2016 r., poz. 1666 ze zm.);
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279);
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Regeneracyjny posiłek – co to jest?

Większość ludzi uważa, że obiad na koszt firmy można dostać wyłącznie w dużych korporacjach, jako benefit związany z pracą w danej firmie. Nie jest to prawda. Posiłek regeneracyjny to nie przywilej, tylko Twoje prawo. Jest to tak naprawdę ciepłe danie, które ma na celu ustabilizować wydatek energetyczny, który pracownik poniósł w trakcie wykonywania czynności służbowych lub jeśli pracuje w ciężkich warunkach atmosferycznych. Chodzi między innymi o bardzo wysokie lub ekstremalnie niskie temperatury.

Posiłek regeneracyjny przysługuje więc mężczyznom, których wydatek energetyczny podczas pracy wynosi ponad 2 000 kalorii oraz kobietom, które podczas wykonywania swojej pracy spalają więcej niż 1 100 kalorii. W związku z powyższym posiłek regeneracyjny jest dość powszechną praktyką w wielu firmach i to nie tylko w dużych korporacjach.

Posiłek regeneracyjny – przykłady

Pracodawca, zapewniając pracownikowi taki posiłek, musi brać pod uwagę poniesiony wydatek energetyczny. Danie to musi zapewnić co najmniej 1 000 kalorii, więc nie może to być batonik lub sałatka. Ponadto posiłek regeneracyjny zgodnie z wymogami BHP musi zawierać:

  • około 55% węglowodanów,
  • około 35% tłuszczów,
  • 15% białka.

Jakie więc potrawy może dostarczyć Ci Twój pracodawca, jeśli należysz do grupy, której przysługuje posiłek regeneracyjny? Oto przykładowe dania:

  • kotlety mielone z ziemniakami i mizerią,
  • bigos z pieczywem,
  • spaghetti z mięsem i pomidorowym sosem,
  • pierś z kurczaka z ziemniakami i surówką,
  • pieczeń rzymska w sosie grzybowym, ziemniakami i kapustą,
  • pulpety z indyka w koperkowym sosie z dodatkiem ziemniaków i kapusty kiszonej.

Kiedy pracodawca wydaje posiłek regeneracyjny?

Wyżej wymienione przepisy mówią, że taki posiłek powinien zostać wydany w trakcie przerwy w pracy, czyli po około 3 – 4 godzinach. Nie możesz jednak spożywać go na stanowisku pracy. Twój pracodawcy musi zapewnić Ci higieniczne warunki do jedzenia. Są to przeważnie odpowiednio wyposażone stołówki pracownicze, w których wszyscy pracownicy podczas przerwy mogą spokojnie zjeść swój obiad.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których dany zakład pracy nie ma stołówki. Czy wtedy nie należy Ci się posiłek regeneracyjny? Oczywiście, że Ci przysługuje. W takim przypadku Twój pracodawca może przekazać Ci bon, talon lub kupon do punktu gastronomicznego, w którym spożyjesz swój obiad. Ewentualnie musi dostarczyć Ci produkty do przygotowania posiłku we własnym zakresie.

Posiłek regeneracyjny to nie wszystko!

 

Według wyżej wymienionych przepisów Twój pracodawca jest również zobowiązany dostarczyć Ci napoje profilaktyczne. To kiedy one przysługują, zależy przede wszystkim od temperatury, w jakiej wykonujesz czynności służbowe. Jeśli pracujesz na otwartej przestrzeni, a temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 10° C, należy Ci się gorący napój. W przypadku, gdy na dworze jest ponad 25° C, musisz mieć dostęp do zimnych napojów.

Inną sytuację mają osoby pracujące wewnątrz budynku. Napój regeneracyjny otrzymają bowiem Ci sami pracownicy, którzy dostają darmowy posiłek od pracodawcy lub jeśli temperatura w pomieszczeniu wynosi ponad 28° C.

Dodaj komentarz