Jabłka to owoce rosnące w naszym klimacie i dostępne w sprzedaży przez cały rok. Najlepiej smakują zerwane prosto z drzewa, ale doskonale sprawdzą się też w ciastach i jako dodatek do wielu innych potraw. Poznaj wartości odżywcze jabłek i przekonaj się, że warto włączyć je do codziennego jadłospisu.
Jakie właściwości zdrowotne mają jabłka?
Jabłka działają dobroczynnie na organizm, oczyszczając jelita ze szkodliwych produktów przemiany materii. Przeciwdziałają zaparciom, wspomagają pracę wątroby i działają lekko moczopędnie. Są doskonałe w profilaktyce chorób jelita grubego, w tym nowotworów. Zapobiegają miażdżycy i dobroczynnie wpływają na serce. Zawarte w nich pektyny ułatwiają usuwanie z organizmu metali ciężkich. Powinni je więc jeść w dużej ilości palacze oraz osoby narażone na wchłanianie tych toksycznych dla organizmu substancji, np. drukarze. Jedzenie jabłek wpływa również korzystnie na wygląd zębów, włosów i paznokci, gdyż ułatwiają one przyswajanie wapnia. Wspomagają też pracę mózgu, chroniąc komórki odpowiadające za pamięć.
Jakie są wartości odżywcze jabłek?
Wartości odżywcze jabłek zależą od ich odmiany, dojrzałości, a nawet wielkości. Warto wiedzieć, że najwięcej cennych składników znajduje się tuż pod skórką. Wartość energetyczna 100 g jabłka ze skórką wynosi około 52 kcal. Zawierają dużo błonnika, bo aż 2,4 g w 100 g. Są skarbnicą witamin i minerałów, takich jak:
- witamina C 4,6 mg,
- tiamina 0,017 mg,
- ryboflawina 0,026 mg,
- witamina B6 0,041 mg,
- niacyna 0,091 mg,
- witamina A 54 IU,
- wapń i magnez po około 6 mg,
- żelazo 0,12 mg,
- potas 107 mg
Podane dane określają zawartość wymienionych składników w 100 g niektórych odmian jabłek ze skórką. Należy je traktować jako przykładowe i pamiętać, że w zależności od odmiany mogą występować różnice w wartościach odżywczych, Powyższe dane dotyczą owoców surowych, a nie przetworzonych. Trzeba pamiętać, że w wyniku obróbki termicznej traci się część witamin.
Jak widać, jabłka są doskonałym źródłem wielu witamin oraz minerałów i warto włączyć je do codziennej diety. Najlepiej je jeść w postaci surowej. Jeśli mamy taką możliwość to kosztujmy tych owoców zerwanych prosto z drzewa od strony nasłonecznionej. Mają więcej witaminy C i uodpornią nas przed nadejściem jesieni. Osoby, które nie mają jeszcze wakacyjnych planów, mogą się zatrudnić do zbioru jabłek. Warto przeglądać sezonowe oferty pracy, gdyż sadownicy często szukają rąk do pracy przy zbiorach owoców. Praca z dala od miejskiego zgiełku, świeże powietrze, owoce pełne witamin, a do tego parę dodatkowych złotych w kieszeni to dobry sposób na spędzenie reszty lata.